Doprava ZDARMA od 1 500 Kč

Premenstruační syndrom nejsou jen menstruační křeče a bolest hlavy před začátkem cyklu

75 % žen trpí každý měsíc bolestmi hlavy, výkyvy nálad, podrážděností, depresemi, zadržováním vody, nadýmáním a dalšími problémy, které ohrožují jejich vztahy, pracovní život a celkovou kvalitu života. 20 % z těchto žen trpí na bolesti, které je nutí užívat léky proti bolesti. 3 – 8 % žen má natolik závažné obtíže, které vyžadují dlouhodobou medikaci.


V dnešním článku se podíváme na to:

  • Co je premenstruační syndrom
  • Jak rozeznat PMS od PMDD
  • Jaké jsou nejčastější projevy PMS
  • Jaké jsou příčiny vzniku PMS a které faktory k jeho vzniku přispívají
  • Jak se premenstruační syndrom diagnostikuje
  • Co pomáhá mírnit příznaky PMS


Co je Premenstruační syndrom?

Premenstruační syndrom (zkráceně PMS) je kombinace různých příznaků, které se objevují 1 – 2 týdny před nástupem menstruace a vymizí do několika dnů po jejím začátku. Skupina příznaků je velmi široká, a i proto není tato předmenstruační porucha lehce uchopitelná. Jedná se o skupinu více než 300 fyzických, emočních a psychických symptomů, které každá žena prožívá jinak a v jiné intenzitě. 


U některých žen probíhá menstruace naprosto bezproblémově, nebo jen s velmi mírnými příznaky, kterým ženy nevěnují pozornost. Pro jiné ženy však tyto symptomy mohou být natolik závažné a omezující, že jim neumožňují vykonávat běžné každodenní činnosti a zhoršují kvalitu jejich života.  Projevy jsou převážně v emoční a psychické oblasti; nejčasteji se jedná o zvýšenou podrážděnost, rychlé změny nálad bez zjevné příčiny, přecitlivělost, ale i výbuchy agrese vůči okolí. Tyto ženy trpí tzv. Premenstruační dysforickou poruchou (PMDD – Premenstrual Dysphoric Disorder).

Jak rozeznat PMS od PMDD?

PMS má mírnější projevy než PMDD a nastupuje v  pozdější fázi cyklu. Příznaky se obvykle objeví dva až čtyři dny před nástupem menstruace. Většinou jde o kombinaci  různých fyzických a psychických symptomů..Typické jsou křeče v podbřišku, které trápí více než polovinu žen. Jedná se o příznak, který si s PMS také nejčastěji spojují. Křeče mohou být natolik intenzivní, že u některých žen mohou vyvolávat až zvracení. Netrvají však nikdy dlouho. Dalším známým příznakem jsou výkyvy nálad. Ženy bývají podrážděnější, neadekvátně reagují na podněty, často bývají i citlivější.

Premenstruační dysforická porucha je závažnější forma PMS. Avšak příznaky jsou převážně psychického charakteru. Objevují  se během luteální fáze, 1 - 2 týdny před nástupem krvácení a s menstruací odezní. Dochází k těžkým projevům deprese, úzkostem a někdy i panickým atakám. Výjimkou u těchto žen nejsou ani sebevražedné myšlenky.  Epizody pláče se střídají s výbuchy hněvu a agresivity vůči okolí. To dotčeným ženám způsobuje problémy ve vztazích a komplikuje osobní i pracovní život. Stejně jako v případě PMS, ani u PMDD není dosud přesně známá příčina. Nicméně ze studií vyplývá, že významnou roli sehrává dědičnost, změněná funkcionalita mozku a trauma prožité v dětském věku. V roce 2013 uznala Americká psychiatrická společnost  PMDD jako depresivní poruchu a od roku 2019 je premenstruační dysforická porucha zařazena mezi psychiatrické poruchy také podle Mezinárodní klasifikace onemocnění. 


Jaké jsou nejčastější projevy PMS?

Mezi nejčastější příznaky, které ženy před nástupem menstruace a na počátku cyklu popisují, patří bolest v podbřišku, menstruační křeče, bolest a napětí v prsou, změny nálad a bolesti hlavy. Velmi často si také stěžují na zhoršenou kvalitu pleti a akné, a to i v dospělosti, otoky a přibírání na váze nebo průjem či zácpu. Většinou jde o příznaky fyzické, které upoutají naši pozornost. Příznaků psychických si naopak více všímá naše okolí.


Mezi symptomy, které se s premenstruačním syndromem váží, ale ženy je s tímto problémem většinou nespojují, patří zvýšená únava před menstruací až pocity vyčerpání, zhoršená schopnost soustředění, snížené kognitivní funkce, potíže s usínáním nebo noční probouzení a stavy vnitřního napětí či úzkosti. Jedná se o emoční a psychické příznaky, které jsme zvyklé připisovat spíše externím vlivům a velmi zřídka si uvědomujeme, že jsou výsledkem změn hormonálních hladin, ke kterým v průběhu menstruačního cyklu dochází.

Všechny výše popsané příznaky jsou však dočasné; objeví se obvykle 2 - 4 dny před menstruací a s nástupem krvácení postupně vymizí. 


Nejčastější psychické a emoční příznaky PMS:

  • Napětí a úzkost
  • Depresivní nálady
  • Zvýšená plačtivost
  • Výkyvy nálad, podrážděnost a impulzivní agresivita
  • Přejídání se, zvýšená chuť na určité typy potravin (sladké, mastné, smažené), návaly „žravosti“
  • Potíže s usínáním, nespavost
  • Zhoršená schopnost koncentrace
  • Ztráta sebedůvěry, snížené sebehodnocení
  • Apatie
  • Změny libida


Nejčastější fyzické projevy PMS:

  • Bolest a křeče v podbřišku
  • Napětí a bolest v prsou, která jsou díky zadržování tekutin ve tkáních větší a nateklá
  • Bolest svalů a kloubů
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost
  • Únava a pocit vyčerpání
  • Bolest zad
  • Váhové přírůstky spojené se zadržováním tekutin v těle
  • Trávicí potíže – nadýmání, zácpa nebo průjem
  • Akné
  • Zvýšené maštění vlasů
  • Intolerance alkoholu


Příčiny vzniku PMS

Příčiny vzniku premenstruačního syndromu nejsou doposud přesně známé; vědci se však přiklánějí k názoru, že příznaky u některých žen může vyvolávat hormonální nerovnováha na konci luteální fáze menstruačního cyklu a zvýšená citlivost na změny hladin pohlavních hormonů. 

Důležitou roli sehrává také genetika a stres. Přispívat však může i inzulínová rezistence, nedostatky některých elektrolytů ve stravě, změny funkčnosti mozku nebo změny v metabolismu sacharidů. 

Podle studie z roku 2019 může za část příznaků snížená hladina estrogenu. Ta způsobuje, že v důsledku chemických reakcí dojde v mozku ke snížení hladiny dopaminu a serotoninu, což následně vede k příznakům, jako je nespavost, únava nebo deprese. 

Jiná studie zase odhalila souvislost mezi příznaky PMS a zvýšenou konzumací sladkých potravin. Ukázalo se také, že příznaky PMS mohou zhoršovat nezdravé potraviny, káva či jiné stimulanty.   


Diagnostika premenstruačního syndromu

Diagnostika PMS není úplně jednoduchá. Premenstruační syndrom zahrnuje celou škálu obtíží, z nichž většina má tzv. nespecifické příznaky, které se objevují i u řady dalších onemocnění.

Žena by měla svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem, trpí-li opakovaně v období před nástupem menstruace změnami nálad, depresemi, úzkostmi, fyzickou bolestí či jakýmikoliv dalšími symptomy PMS, zejména pak když tyto potíže začnou ovlivňovat její běžný život či narušovat vazby s lidmi z jejího okolí. Konzultace s lékařem by měla proběhnout i tehdy, pokud symptomy neustávají ,anebo přetrvávají delší dobu.


Aby se prokázalo, že potíže souvisejí právě s menstruačním cyklem, je potřeba příznaky alespoň 2 měsíce sledovat a podrobně zaznamenávat. K tomu může dobře posloužit menstruační deník. Do něj si žena zapisuje veškeré podrobnosti týkající se projevů včetně typu, intenzity a doby výskytu. Lékař pak na základě těchto informací a výsledků následných vyšetření vyhodnotí, zda potíže mají spojitost s PMS, a navrhne případnou léčbu.


Léčba premenstruačního syndromu

Hlavním cílem léčby je úleva od příznaků PMS a zvýšení kvality života žen s touto poruchou. Dříve se automaticky nasazovaly farmakologické prostředky, ať už antidepresiva typu SSRI nebo hormonální léčba v podobě antikoncepce. Nedávný výzkum však naznačil, že lepších výsledků je dosahováno kombinovanou terapií. Ta zahrnuje kombinaci léků, různé typy terapie (nejčastěji kognitivně behaviorální terapii a světelnou terapii), úpravu jídelníčku, masáže, pravidelnou fyzickou aktivitu a cvičení, relaxační techniky a cílenou práci se stresem. Pomoci mohou také vybrané vitamíny (hořčík, vápník, vitamín B6) nebo doplňky stravy s herbálními výtažky.

Nejvíce osvědčenou a prozkoumanou bylinou je drmek (Vitex agnus-castus), který pomáhá harmonizovat hladiny prolaktinu a progesteronu a zároveň reguluje hladinu dopaminu. Studie z roku 2017 potvrdila jeho účinnost při zmírňování lehkých a středně závažných fyzických projevů PMS a PMDD.  Výsledky studie ukázaly, že drmek pomáhá ulevovat ženám od příznaků, jako je zvýšená citlivost a bolestivost prsou, křeče v podbřišku nebo bolesti hlavy.  Úzkosti pak pomůže zmírnit například mučenka pletní (Passiflora incarnata).


Závěr:

Podle odhadů trpí premenstruačním syndromem trpí více než tři čtvrtiny menstruujících žen. Více než 90 % žen pak zažije některý z příznaků PMS alespoň jedenkrát v životě. I když přesná příčina stále ještě není dostatečně prokázaná, většina odborníků se přiklání k názoru, že důležitou roli hraje zvýšená citlivost na změny hormonálních hladin, ke který v průběhu cyklu pravidelně dochází. Intenzitu příznaků ovlivňují další faktory jako je stres, genetické predispozice a životospráva.


Studie ukazují, že práve úprava životního stylu bývá zásadní pří léčbě PMS. Nenese s sebou nenese žádná rizika a může významně pomoci s léčbou. Proto by je měla každá žena vyzkoušet před tím, než se rozhodne uchýlit k léčbě farmaky. Pacientkám s mírnými fyzickými a emociočními příznaky PMS může také pomoci zařazení vybraných doplňků stravy včetně vápníku, hořčíku a vitaminu B6 nebo bylinných přípravků do jídelníčku.


Zdroje:

https://womensmentalhealth.org/specialty-clinics/pms-and-pmdd/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/premenstrual-syndrome-pms https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3017419/#__abstractid464289title

 

Aktualizováno: 21.3.2025