Doprava ZDARMA od 1 500 Kč

Paraziti: hrozba ukrytá v jídle

Paraziti přenášení potravinami jsou častou nemocí, o které se málo mluví. Patří mezi opomíjenou skupinu patogenů, které mohou způsobit vážné zdravotní potíže, pokud se nezaléčí včas. V obecném povědomí bývají paraziti spojováni s méně rozvinutými zeměmi, kde chybí dostatečná infrastruktura, adekvátní lékařská péče a dostatek prostředků na diagnostiku parazitárních infekcí. To však není úplně pravda. Parazity přenášenými jídlem a vodou se můžete nakazit kdekoliv na světě. 

Přesné statistiky o jejich výskytu neexistují, protože většina případů je bezpříznaková. Akutními příznaky se projevuje jen zlomek parazitárních onemocnění. Ve zbývajících případech se příznaky objeví až s odstupem a mají spíše chronický charakter. Některé studie uvádějí, že parazitárními infekcemi může být nakaženo až 30 % celosvětové populace. 

Dalším problémem spojeným s alimentárními parazity (parazity přenášenými jídlem) je fakt, že mají dlouhou inkubační dobu, a proto je velmi obtížné zjistit zdroj nákazy. To umožňuje jejich volné šíření. Díky globalizaci obchodu, zvýšené migraci obyvatelstva, boomu cestovního ruchu posledních let, ale i změnám ve stravování, představují parazitární infekce hrozbu i pro země, ve kterých se dříve tito parazité buď nevyskytovaly, nebo bylo jejich šíření pod kontrolou. 

Co jsou paraziti a parazitární infekce, jaké jsou typické příznaky parazitárních infekcí přenášených jídlem, kteří parazité se v jídle nejčastěji objevují, jak poznat, že máme parazita, jak se parazitů zbavit a jak se před nimi nejlépe chránit, na to vše se zaměříme v dnešním příspěvku.

 

Co jsou paraziti

Paraziti jsou organismy, které žijí buď v těle, anebo na těle, hostitele a přežívají díky tomu, že z hostitele čerpají výživné látky. Což neprospívá hostiteli, u kterého to má negativní vliv na jeho zdraví. Parazité způsobují parazitární onemocnění typu toxoplazmóza, leishmanióza, klíšťová encefalitida, spavá nemoc nebo třeba malárie či horečka dengue. Parazitárním onemocněním se můžete nakazit z kontaminované vody nebo jídla, hmyzím kousnutím ale také sexuálním stykem s nakaženou osobou. V dnešním příspěvku se zaměříme na tzv. alimentární parazity tedy parazity přenášené vodou nebo jídlem.

Co je to parazitární infekce

Parazitární infekce je infekce způsobená různými parazity, jako je například roup, škrkavka, blecha, klíště, komár a další.
Parazitární onemocnění jsou běžná; odhaduje se, že nejméně 30 % světové populace je infikováno parazity, přičemž většina nakažených o tom neví - nemají žádné příznaky, nebo trpí tzv. nespecifickými příznaky (příznaky provázející vícero onemocnění, např. virózy), což zvyšuje riziko dalšího přenosu.


Jaké jsou příznaky parazitárních infekcí přenášených potravinami

Mezi nejčastější projevy parazitárních onemocnění přenášených potravinami patří průjem, zvracení, bolest břicha, úbytek váhy, horečka, zimnice, zvýšená nebo snížená chuť k jídlu, únava, slabost a další. Příznaky se mohou objevit do 2 týdnů od nákazy nebo až po delší době.

Většina těchto onemocnění postihuje trávicí trakt. Některé však postihují i jiné části těla, mohou zhoršit současný zdravotní stav jedince (v případě již existujících onemocnění a stavů) a mohou mít i vážné následky, pokud se nezaléčí včas.


Nejčastější paraziti ukrytí v jídle 

Mezi nejčastější parazity přenášené alimentárně (skrze kontaminované jídlo a vodu) patří v celosvětovém měřítku škrkavky, toxoplasma gondii a giardie. Dalším parazitem, který je čím dál častější, ale o kterém se příliš nemluví, je Cryptosporidium.  Ten se začal ve zvýšené míře objevovat ve vyspělých zemích díky trendům zdravého stravování.


Škrkavka dětská

Škrkavka (Ascaris lumbricoides) je parazitární červ, který se do lidského těla dostává fekálně-orální cestou při pozření vajíčka škrkavky. Patří mezi odolné parazity, kteří dokážou přežít mimo tělo hostitele až 2 roky. To z něj dělá jednoho z nejrozšířenějších parazitů vůbec. Nejvíce se objevuje v zemích se špatnou úrovní sanitace, kde chybí vybudovaný systém kanalizace a v oblastech s nízkou hygienickou úrovní. Odhaduje se, že celosvětově je nakaženo zhruba 850 milionů lidí. V České republice je incidence škrkavky nízká. Nejčastěji jsou infikovány děti kvůli nedostatečně vytvořeným hygienickým návykům.  
 
Škrkavky se usidlují v tenkém střevě, kde odčerpávají hostiteli živiny z potravy.  To způsobuje poruchy trávení a podvýživu (malnutrici). Lehká infekce je většinou bezpříznaková, těžká infekce způsobená velkým množstvím cizopasníků může způsobit poškození střevní sliznice, vyvolat ve střevech zánět nebo je zablokovat. Pokud není infekce škrkavkou odhalena včas, může u dětí v důsledku malnutrice zpomalit růst a vývoj. 

Nejčastější projevy askariózy (infekce způsobené škrkavkami):

  • bolest žaludku
  • nevolnost
  • nadýmání a plynatost
  • průjmy
  • zvracení
  • nechutenství
  • poruchy vstřebávání živin
  • alergické reakce na potraviny
  • laktózová intolerance
  • horečka

 

Toxoplasma gondii

Toxoplasma gondii je jednobuněčný parazit způsobují onemocnění toxoplazmóza.  V České republice patří tento parazit mezi nejčastěji detekovaná parazitární onemocnění. Odhaduje se, že až třetina obyvatel v ČR tohoto cizopasníka v sobě nosí. Většina lidí však o své nákaze neví, protože nemají žádné příznaky.

Nakazit se můžete od koček (manipulací se stolicí koček, nebo kontaktem s půdou či pískem obsahujícím výkaly nemocných koček a následným přenesením parazita do úst), ale také kontaminovanou zeleninou a ovocem, nedovařeným masem nebo vodou (z jezer a řek) infikovanými parazitem. Potraviny a voda mohou být infikovány buď napřímo výkaly nakažené kočky nebo sekundárně, přenosem parazita hmyzem. Nakazit se také můžete kontaktem s infikovanou kočkou a následnou manipulací s jídlem. 

Toxoplazmóza není pro zdravého člověka nebezpečná; většina infekcí Toxoplasmou gondií je bezpříznaková nebo se projevuje jen mírnými příznaky. Zhruba u 20 % infikovaných toxoplazmózou se objevují horečky nebo příznaky podobné mononukleóze (otoky uzlin, bolesti svalů). Závažné symptomy se mohou objevit u lidí s oslabeným imunitním systémem nebo v případě vyšší patogenity parazitického kmene. 

Pokud dojde k nakažení během těhotenství, může T. gondii způsobit mírnou až život ohrožující infekci plodu či potrat. Po narození se u nakaženého dítěte mohou objevit oční choroby nebo může dojít k opoždění vývoje. 

 

Giardia duodenalis

Giardia duodenalis je jednobuněčný parazit žijící ve střevech lidí a zvířat. Vyskytuje se po celém světě a patří mezi nejčastější parazity přenášené jídlem a vodou. Způsobuje parazitární onemocnění giardidáza, nebo také lamblie střevní. Usazuje se v tenkém střevě a čerpá živiny z potravy hostitele. Nejčastěji se můžeme nakazit požitím kontaminované vody (včetně čištění zubů a plaváním v infikované vodě), méně často pak nedovařeným masem. Možný je také přenos z člověka na člověka nebo kontaktem s kontaminovaným předmětem a následným přenosem z rukou do úst.
K přenosu dochází často v dětských kolektivech nebo při kontaktu s dětmi.

Nejčastější projevy giardiázy:

  • průjem
  • křeče v břiše
  • plynatost
  • podrážděný žaludek
  • nevolnost.

Někteří lidé však nemusí mít příznaky žádné. Chronická forma giardiázy se pak projevuje hubnutím a dehydratací.

Symptomy se obvykle objeví za týden či dva od nákazy a trvají 2 - 6 týdnů. U zdravých jedinců nákaza giardiázou není nebezpečná a obvykle odezní sama. U některých jedinců může parazitární onemocnění giardiázou trvat i několik měsíců či let a způsobovat chronické obtíže spojené zejména s malnutricí. 

 

Cryptosporidium parvum 

Cryptosporidium je vysoce odolný mikroskopický parazit způsobující průjmová onemocnění, tzv. kryptosporidiózu. Tímto parazitem se můžeme nakazit z kontaminované vody, půdy, jídla, nebo kontaktem s jakýmkoliv kontaminovaným povrchem.

Cryptosporidium parvum se objevuje po celém světě; dříve byla incidence omezena na oblasti se sníženou hygienou a nízkou úrovní zdravotního systému. V současné době je však čím dál tím častější výskyt tohoto parazita i ve vyspělých zemích, což souvisí jak se změnami stravovacích zvyklostí, rozvojem ekoturistiky a boomu cestovního ruchu, tak i zvýšenou migrací obyvatelstva. 

Důležité vědět: Patogeny Cryptosporidií neusmrtí dezinfekce. Nejlepší prevencí je mytí rukou mýdlem a teplou, tekoucí vodou.  
Vědci totiž zjistili, že Cryptosporidie jsou rezistentní vůči vodě dezinfikované chlórem a mohou být spolehlivě zničeny pouze vařenou anebo filtrovanou vodou.

Zvýšený počet záchytů je v posledních letech hlášen z Velké Británie, Spojených Států a Skandinávie. Neznamená to ale, že by v těchto zemích byla kryptosporidióza rozšířenější. Spíše to poukazuje na lepší systém kontrol a záchytu parazitární infekce. 
 
Nejčastější projevy kryptosporidiózy:

  • Dlouhotrvající vodnaté průjmy
  • Zvracení
  • Bolesti žaludku
  • Horečka
  • Únava

 U lidí s oslabeným imunitním systémem mohou Cryptosporidie vedle trávicího traktu napadnout také slinivku, žlučovody nebo dýchací cesty. U zdravých lidí většina příznaků vymizí do 3 týdnů od nakažení. Zároveň si tělo vytváří ve zdravém organismu protilátky, takže při dalším kontaktu s parazitem  jsou symptomy slabší nebo infekce probíhá asymptomaticky (bezpříznakově). 


Odvrácená strana zdravého stravování

Spotřeba čerstvého ovoce a zeleniny se zvyšuje díky většímu povědomí o přínosech pro lidské zdraví. Tento trend je podporovaný také Světovou zdravotnickou organizací, která doporučuje minimální denní spotřebu 400 g čerstvého ovoce a zeleniny jako prevenci před chronickými onemocněními. S vyšším podílem syrové zeleniny a ovoce ve stravě však souvisí i zvýšený výskyt kryptosporidiózy.

Dále se zvyšuje povědomí o škodlivosti umělých hnojiv a roste poptávka po bio potravinách. Proto stále více zemědělců v dobré víře používá přírodní hnojiva, při chovu se zříká antibiotik a minimalizuje používání chemie při pěstování zemědělských produktů a chovu zemědělských zvířat. To vše však zvyšuje riziko výskytu parazitů v potravinách a klade vysoké nároky na kontrolu a detekci patogenních organizmů.

Nárůst spotřeby čerstvého ovoce a zeleniny  v průběhu celého roku vede nutně k dovozu čerstvých produktů z jiných podnebných pásem, většinou z méně rozvinutých zemí, kde nefungují detekční mechanismy. (Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0362028X22110665). Když k tomu přidáme propagovaný zdravotní styl s vysokým podílem syrové zeleniny na talíři, nemůžeme se divit, že  počet případů kryptosporidiózy a dalších parazitárních onemocnění ve vyspělých zemích roste. 

Kontaminace zeleniny Cryptosporidiemi může pocházet z lidských i zvířecích zdrojů a může k ní docházet v jakékoliv fázi zpracovatelského/výrobního procesu – od produkce, přes transport a uskladnění až po prodej.

Jak poznám, že mám parazita

Mezi běžné symptomy parazitárních infekcí patří průjmy, bolesti břicha, nevolnost, zvýšená chuť k jídlu nebo naopak nechutenství, neobvyklý úbytek na váze, horečka, zimnice, únava, bolesti svalů, nedostatek energie, slabost, poruchy spánku, snížená imunita, vyrážka nebo svědění kolem konečníku.
Každá parazitóza má své typické příznaky, které se mohou jedna od druhé lišit. V mnoha případech se také stává, že můžete mít parazity a příznaky nemít žádné.

Při podezření na parazity je vhodné navštívit osvícené lékaře, který provede anamnézu a zjistí potřebné informace, které by mohly být indikativní k parazitárnímu onemocnění. Následně provede vhodná vyšetření (krevní testy, rentgen, endoskopii případně další). Nejjistější a nejpřesnější metodou, jak poznat, že máte v těle střevní parazity, je test stolice.

 

Jak se zbavit parazitů

Zbavit se parazitů ve většině případů nebývá velký problém. Pokud se zahájí vhodná léčba včas, než se parazitóza dostane do chronického stádia a způsobí další zdravotní komplikace. Léčba se odvíjí od typu cizopasníka. Primární léčbou na parazity jsou antiparazitika, která předepisuje lékař. U vybraných parazitárních infekcí se nasazují antibiotika.

Současně s předepisovanými léky je vhodné posílit imunitu správnou životosprávou (dostatek kvalitního spánku a pohybu, zdravá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a nutrienty). Pomoci mohou také některé bylinky a doplňky stravy. Velmi důležité je dodržovat pitný režim. Dostatek vody a vlákniny pomůže tělu rychleji se od parazitů očistit.

Které potraviny a suplementy mohou při léčbě parazitů pomoci:

  • Vitamíny C, D a zinek
  • Probiotika
  • Potraviny bohaté na vlákninu, například červená řepa. Je bohatá na vlákninu, která pomáhá zvýšit objem stolice a napomáhá pročištění střev.
  • Syrový česnek
  • Některé bylinky (pampeliška, aloe, jadérka z grapefruitu, hřebíčkovec, oregano, ořešák a další)
  • Dýňová semínka

 Co ještě můžeme udělat, abychom se parazitů zbavili co nejdříve:

  • Pravidelně vyměňovat spodní a ložní prádlo
  • Spodní prádlo nosit co nejtěsnější, aby nedocházelo k roznášení cizopasníků
  • Spodní prádlo prát každý večer v horké vodě
  • Často  a důkladně vytírat a vysávat ve všech obytných prostorech
  • Nehty na rukou udržovat co nejkratší


Jak podpořit tělo při parazitárním detoxu

Jako součást širší podpory proti parazitům můžete zařadit vybrané přírodní prostředky, které podpoří přirozené procesy v těle.

Nutriční podpora - paraziti mohou připravit tělo o esenciální živiny. To může způsobit malnutrici a následné oslabení imunitního systému.  Doplňky jako probiotika a trávicí enzymy mohou podpořit zdraví střev, což je zásadní pro imunitní a trávicí funkce. 

Podpora detoxikace - některé přírodní látky jsou známé svou schopností vázat na sebe toxiny a vyvádět je z těla ven.  Ty jsou běžně produkovány parazity při jejich životních procesech a jejich vyloučení z těla může zlepšit detoxikační proces. 

Podpora imunity - imunita je při boji s jakýmikoliv patogeny (bakteriemi, viry, parazity) naprosto klíčová. Doplňky stravy podporující přirozenou obranyschopnost organismu mohou být proto při parazitárním detoxu prospěšné. 

 

Jak se chránit před parazity

Základním předpokladem prevence před parazity je dodržování správných hygienických pravidel. Časté mytí rukou mýdlem a horkou vodou v průběhu dne, zejména po návštěvě toalety a před každým jídlem i manipulací s ním, správné dodržování intimní hygieny.

Při cestování, hlavně do oblastí se sníženou úrovní sanitace, pijte nezávadnou (balenou) vodu, do nápojů nedávejte led a vyhýbejte se "street food" neboli pouličnímu jídlu. Konzumujte pouze ty potraviny, které jsou řádně tepelně zpracované. Nejezte syrové nebo nedostatečně uvařené maso ani ryby, nepijte syrové (nepasterizované) mléko a nejezte produkty z něj vyrobené. Před konzumací ovoce a zeleninu pečlivě omývejte, ideálně si vybírejte ty druhy, které lze oloupat. Nekonzumujte ani čerstvé ovoce a zeleninu, které se mohly s kontaminovanou vodou dostat do kontaktu. Při koupání a plavání (jak v bazénech, tak jezerech či řekách) se chraňte před možností vniknutí vody do úst.

Pozor si dávejte i při intimním styku. Z obecných doporučení platí, že byste neměli mít pohlavní styk (orální, anální ani vaginální) s partnerem, který má průjem a nejméně další 2 týdny od toho, co symptomy zcela odezní.   

Zpět do obchodu