9 účinků kopřivy na ženské zdraví
Kopřivu zná každý. Roste na polích, zahradách, v lese. A pro mnohé lidi je kopřiva pouze protivný plevel, který při kontaktu s kůží dokáže popálit. Kopřiva je ale také rostlina s celou řadou prospěšných účinků na lidské zdraví. Právě proto se využívá k odstraňování různých neduhů po staletí. Její užití v tradiční medicíně se podle záznamů datuje již minimálně do dob antického Řecka.
Moderní studie¹ prokázaly, že všechny části kopřivy mají antioxidační, antimikrobiální a adstringentní a analgetické zdraví prospěšné vlastnosti. Využívá se proto v alternativní léčbě a bylinářství i dnes. Účinně čistí krev, posiluje imunitu, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při problémech s močovým ústrojím. Studie prokázaly i velmi dobrý účinek extraktů z kopřivy během raných fází zvětšené prostaty či na zmírňování bolesti kloubů při artróze. Kromě toho se kopřiva hojně využívá také v kosmetice; přidává se do kosmetických přípravků na zlepšení kvality vlasů a prevenci vrásek. Většina léků z kopřivy se vyrábí z květů, listů a stonků, ale ve farmakologii se používají i kořeny, tudíž žádná část nepřijde nazbyt.
V dnešním příspěvku se však na kopřivu podíváme ze zcela jiného úhlu pohledu - a to:
Jaký vliv má kopřiva na ženské zdraví
- Pomáhá doplňovat železo
- Detoxikuje organismus a odvádí přebytečnou vodu z těla
- Zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu
- Pomáhá udržovat normální stav pleti
- Má protizánětlivé vlastnosti
- Prospívá zdraví kostí a kloubů
- Podporuje vitalitu
- Pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi
- Přispívá k psychické pohodě a stimuluje kognitivní funkce
Je významným zdrojem železa.
Kopřiva obsahuje velké množství bioaktivních látek. Mimo jiné je zdrojem kyseliny listové, vitaminu C a železa. Kyselina listová přispívá k normální krvetvorbě, železo podporuje tvorbu hemoglobinu v krvi a vitamin C usnadňuje vstřebávání železa. Proto je kopřiva skvělým doplňkem při léčbě anemie.Pro srovnání: kopřiva obsahuje takové množství železa, které může lehce konkurovat špenátu nebo kapustě.
Železo není v těle potřeba pouze k tvorbě hemoglobinu, ale správná hladina železa je také důležitá pro fungování štítné žlázy, neboť železo je společně s dalšími minerály v těle navázáno na produkci TSH hormonu, který štítnou žlázu stimuluje. Nedostatek železa v těle tedy může zapříčinit sníženou funkčnost štítné žlázy. Extrakty z kopřivy proto pomáhají přirozeně zvýšit hladinu železa v krvi a podpořit činnost štítné žlázy.
Detoxikuje organismus a odvádí přebytečnou vodu z těla.
Široká škála látek obsažených v kopřivě podporuje vylučování odpadních látek ledvinami a stimuluje lymfatický systém. Diuretické vlastnosti kopřivy zvyšují sekreci a odtok moči a tím jednak napomáhají odvádět patogenní látky z organismu, zejména při zánětech močových cest, jednak přispívají k vylučování přebytečných tekutin z organismu. Vyplavování odpadních látek z těla pak má pozitivní vliv naši celkovou vitalitu a energii.
Zmírňuje příznaky PMS a pomáhá udržovat pravidelný cyklus.
Kopřiva obsahuje látky, které podporují tvorbu glutathionu*. Udržování jeho správné hladiny v těle je pro naše zdraví nesmírně důležité - podporuje činnost jater, opravu starých a tvorbu nových buněk, zajišťuje zdraví neuronů, čištění krve a funkčnost celého imunitního systému. Udržování správné hladiny glutathionu v těle zvyšuje také schopnost jater efektivněji zpracovávat estrogen.Jiné komponenty přítomné v kopřivě zase regulují produkci estrogenu a podporují udržování hormonální rovnováhy v těle. Výsledným efektem je schopnost kopřivy mírnit příznaky spojené s premenstruačním syndromem (např. křeče a nadýmání), regulovat sílu menstruačního krvácení a napomáhat udržování pravidelného cyklu.
Má protizánětlivé účinky.
Kopřiva dvoudomá se díky svým antibakteriálním, protizánětlivým a diuretickým účinkům využívá především v souvislosti s močovými problémy, včetně infekcí močového měchýře a dolních močových cest. ³Rostlina je velmi bohatá na polyfenoly - látky pomáhající v protizánětlivých procesech. Studie ukazují, že polyfenoly mohou hrát prospěšnou roli v prevenci a zmírňování projevů různých chronických onemocnění souvisejících se zánětem.
Pomáhá udržovat normální stav pleti.
V listech kopřivy se nachází mnoho látek, které pozitivně ovlivňují zdraví naší pleti. Nejvýznamnější z nich jsou aminokyseliny nezbytné pro tvorbu kolagenu, a vitamin C, který tvorbu kolagenu stimuluje. Díky svým detoxikačním a protizánětlivým vlastnostem pomáhá kopřiva také u zánětlivých kožních onemocnění, jako jsou různé ekzémy nebo akné. Obsažené vitamíny skupiny B pak společně s kolagenem udržují pokožku zdravou.
Obsahuje silice, které pomáhají udržovat pevnost nejen pokožky, ale také vlasů a nehtů. Bylinkáři proto doporučují pravidelnou konzumaci kopřivy při lámání nehtů a narušené struktuře vlasu.
Prospívá zdraví kostí a kloubů.
Listy kopřivy obsahují vysokou koncentraci zdraví prospěšných minerálů, jako jsou vápník, hořčík, mangan, měď, selen nebo zinek, které přispívají k udržení normálního stavu kostí a kloubů. Díky svým protizánětlivým a bolestem zmírňujícím vlastnostem kopřiva může pomoci při léčbě zánětů kloubů, revmatizmu či degenerativních onemocnění kostí (osteoporózy) souvisejících s úbytkem kostní hmoty. Nejvíce jsou těmito zdravotními komplikacemi postiženy ženy v období po menopauze, kdy tělo ženy prochází velkými hormonálními změnami.
Podporuje vitalitu.
Díky svému vysokému obsahu železa a aminokyselin podporují kopřivy tvorbu hemoglobinu, který má v těle za úkol transportovat kyslík. Pokud máme hemoglobinu nedostatek, cítíme se unavení a vyčerpaní. K tomu dochází zejména v průběhu menstruace, kdy žena ztrácí větší množství krve. Důsledkem je pak zvýšená únava pocit vyčerpání. Více kyslíku v organismu znamená více energie.Chlorofyl hojně obsažený v listech kopřivy zase povzbuzuje metabolismus a všechny fyziologické funkce. Výsledkem je zvýšená vitalita a energie.
Pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi.
Kopřiva obsahuje glukoniny, což jsou látky, které v podstatě fungují jako inzulín a vyrovnávají hladinu cukru v krvi. Udržení správné hladiny cukru v těle je nezbytné pro správné fungování celého organismu. Vysoká hladina glukózy (hyperglykemie) má na organismus toxický účinek - vyvolává v těle záněty a zapříčiňuje rozvoj dalších onemocnění.Kopřiva tedy působí nejen jako antidiabetikum, ale také působí protizánětlivě a může pomoci předcházet vzniku četných onemocnění jako je například PCOS (syndrom polycystických ovarií) nebo systémový zánět.
Podporuje kognitivní funkce a přispívá k psychické pohodě.
Tím, že kopřiva zvyšuje energii bez zvýšení hladiny cukru v krvi, napomáhá hlubšímu a kvalitnějšímu spánku. A spánek alfou a omegou dobrého fungování našeho mozku včetně kognitivních funkcí, jako je paměť, schopnost učení nebo koncentrace.Kopřiva je také bohatá na hořčík, který vyrovnává hladinu kortizolu v krvi. Působí zklidňujícím a relaxačním efektem na organismus, pomáhá s odstraňováním úzkostí a napětí.Látky obsažené v kopřivě pak v důsledku synergických účinků v těle snižují hladinu stresu, působí relaxačně a v celkovém efektu zklidňují mysl.
Závěrem
Kopřiva obsahuje řadu účinných látek, které mají pozitivní vliv na náš organismus, a speciálně organismus žen. Má silné čistící účinky, které pomáhají zlepšovat stav pleti, vyplavovat zánětlivé látky z těla a zbavovat organismus přebytečné vody. Obsažené glukoniny pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi a tak předcházet záchvatovitému přejídání, ke kterému dochází v důsledku inzulínové špičky.
Bylina je bohatá na polyfenoly, které mají protizánětlivé vlastnosti. Extrakt z kopřivy se tak používá při zmírňování nepříjemných projevů spojených se záněty kloubů, ale třeba také při bolestivé menstruací. V neposlední řadě obsahuje kopřiva látky, které napomáhají udržování hormonální rovnováhy v těle. Díky látkám napomáhajícím tvorbě glutathionu podporuje činnost jater, které jsou zodpovědné za zpracovávání a odbourávání nadbytečného estrogenu.
*Glutathion je antioxiodiant, který produkuje naše tělo. Pomáhá našemu tělu přirozeně se zbavovat toxinů a chránit ho před oxidativním stresem. Zásoby glutathionu v těle se však mohou vyčerpat. Jejich hladina se přirozeně snižuje s věkem, zásoby se však mohou vyčerpávat také z řady dalších důvodů, jako je např. nedostatečná výživa, chronická onemocnění, infekce anebo stres.
Zdroje:
¹ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4708629/
²https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19140159/
³https://www.mdpi.com/20726643/10/11/1618
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844020307830
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684116/
https://www.mdpi.com/20726643/10/11/1618/htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100552/
https://www.researchgate.net/publication/326275594_Urtica_spp_Ordinary_Plants_with_Extraordinary_Properties